Radyo Samsun - Canlı Dinle Samsun'un Radyosu - Samsun Medya Grup

Dipsiz Kuyu Davalık Oldu

Magazin Haberler

Dipsiz Kuyu Davalık Oldu

Emrah Karaduman, Aleyna Tilki'nin söylediği 'Dipsiz Kuyum' adlı şarkısının Itunes'a başka biri tarafından yüklenmesi nedeniyle Apple ile davalık oldu

Müzisyen Emrah Karaduman sözü ve müziği kendisine ait olan, Aleyna Tilki'nin söylediği 'Dipsiz Kuyum' adlı şarkının Apple bünyesindeki Itunes'a Tolga Kahraman isimli biriyle satışa sunulması nedeniyle davalık oldu. Karaduman, Apple Teknoloji ve Tolga Kahraman isimli kişi hakkında, 'Manevi veya haklara tecavüz' iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Bürosuna suç duyurusunda bulundu ve İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne de tecavüzün meni, uğranılan zararın bedeli ve manevi tazminat ödenmesi için dava açtı.

Avukat Alparslan Berber'in mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde telif hakları Karaduman'a ait olan eserin kendisinden izin alınmadan kullanıldığı ifade edildi. Şarkının yayımlanmasından kaynaklanan tecavüzün meni, sözleşme yapılması halinde istenebilecek rayiç bedelin 3 katı tutarında uğranılan zararın bedeli ve 50 bin lira faizle birlikte davalılardan istenmesi talep edildi.

Davaya konu olan şarkının Youtube'de 'Emrah Karaduman -Dipsiz Kuyum feat Aleyna Tilki' ismiyle yayınlandığının belirtildiği dilekçede, "Davalı taraf söz konusu eserin bir çok kısmını Youtube'den alıp kullanmak suretiyle esere kendi ismi ve sanatçı Aleyna Tilki'nin de hiçbir şekilde tasvip etmediği görüntüsünü ve de ismini kullanarak eserin mahiyet ve hususiyetini bozan nitelikte, 'Dipsiz Kuyu feat Tolga Kahraman' adıyla tekrardan eseri, Karaduman'ın haberi ve yasal izni olmaksızın müzik platformlarında ve sosyal paylaşım sitelerinde yayımlamış, söz konusu parça davalı Apple Teknoloji'nin müzik paylaşım platformu olan Itunes Store'da satışa çıkarılmış, bu sayede davalı taraflar bundan haksız kazanç elde etmişlerdir. Apple şirketi bu parçayı kendisine ait olan platformda satışa çıkarmadan önce davalı Kahraman tarafından parçaya ait hiçbir yasal belge ibraz etmesini talep etmediği gibi bu parçanın telif haklarının kime ait olduğuyla ilgili hiç bir araştırma ve de soruşturma gereği duymamıştır. Diğer davalının müvekkilime karşı hasız kazanç elde etmesinde ve müvekkilimin itibarının zedelenmesine söz konusu kusurlu davranışı neden olmuştur. Apple, eseri satışa sunmadan önce eser sahibi olduğunu iddia eden kişiden o ülkenin yasal mevzuatına ve kanunlarına uygun, eserin ona ait olduğunu ispata yarayan resmi bir belge talep edip, belgenin doğruluğunu teyit ettikten sonra işlem yapıp eseri satışa sunması gerekirken bu işlemleri yapma gereği duymadan hatalı bir şekilde tüm yasal hakları müvekkilime ait olan eseri satışa arz etmiştir" denildi.
Mahkemenin davayı kabul etmesinin ardından geçtiğimiz gün gerçekleşen ilk duruşmada Karaduman'ın avukatı Berber, "Huzurdaki davalı sorumlu olduğundan 3 kat tazminatın belirlenerek müvekkilime ödenmesine ayrıca manevi tazminata da hükmedilmesini talep ederiz. Bilirkişi incelemesi yaptırılsın" ifadelerini kullandı.

Duruşmada söz alan Apple Teknoloji avukatı Mutlu Yıldırım Köşe ise müvekkilinin Itunes şirketini işlemediğini, müzik platformunun Apple Distribution Internationel isimli şirkete ait olduğunu belirterek, "Müvekkilimin huzurdaki davada taraf sıfatı yoktur. Esasa girilmeden taraf sıfatı yokluğundan davanın reddi gereklidir" dedi.

Mahkeme, Apple Teknolojinin davalı olarak devamına, Tolga Kahraman ile ilgili dosyanın akıbetinin sorulmasına hükmetti. Mahkeme, dosyanın 3 kişilik uzman bilirkişi heyetine gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Apple Teknoloji ve Tolga Kahraman'a ilişkin yürütülen soruşturmada Apple Teknoloji'ye yönelik Itunes Store'un akıllı telefonlara yüklenmesinin sorumluluğunun Lüksemburg merkezli Itunes S.A. RL şirketi yetkililerine ait olacağı gerekçesiyle 30 Temmuz'da takipsizlik kararı vermişti.

Bir diğer davalı Tolga Kahraman'ın adresine ulaşılamadığı ve soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Hadise, Aslı Enver Hakkında İlkkez Konuştu.

Hadise, Aslı Enver'in kendisini silmesiyle ilgili ilk kez konuştu

Aslı Enver geçtiğimiz günlerde Instagram hesabında temizliğe gitmiş, yaklaşık 200 kişiyi arkadaş listesinden çıkarmıştı.

Aslı Enver'in sildiği kişiler arasında, eski sevgilisi Murat Boz'un yakın dostu Hadise de vardı. Konuyla ilgili sorulara yanıt veren Hadise, “Sorun etmem, kişilerin kendi tercihidir. Ben de kimseyi takip etmiyorum zaten” dedi. 
Öte yandan Boz ile sevgiliyken Enver'e, “Hadise ile Murat’ın yakınlığından rahatsız mısınız?” diye sorulmuştu.

DEVAMI

Yılmaz Erdoğan'dan Eski Eşi Belçim Belgin'e Şiir

Yılmaz Erdoğan kısa süre önce “Bin Aşık Yılı Uzakta” adlı şiir kitabını piyasaya sürdü. Erdoğan, kitabında oğlu Rodin’in annesi Belçim Bilgin’e yazdığı şiire de yer verdi.

 

O mısraları “Dördüncü evlilik yıldönümünde karıma gönderdiğim çiçeğin kartına yazdığım şiirdir” notuyla okurlarıyla paylaşan Erdoğan'ın o şiiri...

EN ÇOK SUYA BENZEYEN

Ruh tekildi
Ve az.
Kendi kalesinde mahsur
Hiçbir şifa
Benlik iksirinde bulunmaz.
Seninle çoğalan,
Suya,
Fırtınaya benzeyen
Bilhassa ak
El insaf beyazı kadar berrak.
Bir asma yaprağında sakinleyen
Bu kavruk yol telaşına merhem.
Bir küçük adam aşkım
Bir büyük çocuk.
Sen bir nefessin buldum
Şaire en lazım element
Sen aydınlıksın bildim
Rodin’e deniz feneri
Sen Afrodit
Akıllı akılsız benzetmelerden
sıkılmış
Bir tek sana müsait.
Homeros’un bahsettiği sensin
Ve İlla ki İlyada
Ve İyyake nestain!
Evvel zaman
Eski taze bir masal...
Aksilikler hediye,
Kollasın patron,
Işığı müjdelesin çocuklar,
Sahiler düş,
Düşler sahi olsun...
Nice masallara
Şükürler
Dualar,
Filmler,
Şarkılar olsun...

DEVAMI


Radyo Samsun Canlı Dinle

İstek Gönderin

Yayin Akisi

Yayın Saati Program Adı Yayıncı
07:00 GÜNE GÜNAYDIN MİX
09:00 YABANCI HİT MİX
12:00 POP 40 MİX
15:00 SLOW 40 MİX
20:00 LAF CÜMBÜŞÜ OĞUZHAN
00:00 SLOW & ARABESK MİX

TOP 10

Sıra Sanaçtı Şarkı
1 Gülşen Bir İhtimal Biliyorum
2 Hande Ünsal Seni Sever miydim
3 Rafet El Roman feat. Derya Unuturum ELbet
4 Mehmet Erdem Sensiz Olamam Ben
5 Oğuzhan Koç Sükut-u Hayal
6 Mustafa Sandal Gel Bana
7 Simge Öpücem
8 Bora Duran Sana Doğru
9 Soner Sarıkabadayı Tarifi Zor
10 Buray Aşk Bitsin
Radyo Samsun - Canlı Dinle Samsun'un Radyosu - Samsun Medya Grup

Copyright 2019 © Samsun Radyo Tüm Hakları Saklıdır