Radyo Samsun - Canlı Dinle Samsun'un Radyosu - Samsun Medya Grup

Dipsiz Kuyu Davalık Oldu

Magazin Haberler

Dipsiz Kuyu Davalık Oldu

Emrah Karaduman, Aleyna Tilki'nin söylediği 'Dipsiz Kuyum' adlı şarkısının Itunes'a başka biri tarafından yüklenmesi nedeniyle Apple ile davalık oldu

Müzisyen Emrah Karaduman sözü ve müziği kendisine ait olan, Aleyna Tilki'nin söylediği 'Dipsiz Kuyum' adlı şarkının Apple bünyesindeki Itunes'a Tolga Kahraman isimli biriyle satışa sunulması nedeniyle davalık oldu. Karaduman, Apple Teknoloji ve Tolga Kahraman isimli kişi hakkında, 'Manevi veya haklara tecavüz' iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Bürosuna suç duyurusunda bulundu ve İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne de tecavüzün meni, uğranılan zararın bedeli ve manevi tazminat ödenmesi için dava açtı.

Avukat Alparslan Berber'in mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde telif hakları Karaduman'a ait olan eserin kendisinden izin alınmadan kullanıldığı ifade edildi. Şarkının yayımlanmasından kaynaklanan tecavüzün meni, sözleşme yapılması halinde istenebilecek rayiç bedelin 3 katı tutarında uğranılan zararın bedeli ve 50 bin lira faizle birlikte davalılardan istenmesi talep edildi.

Davaya konu olan şarkının Youtube'de 'Emrah Karaduman -Dipsiz Kuyum feat Aleyna Tilki' ismiyle yayınlandığının belirtildiği dilekçede, "Davalı taraf söz konusu eserin bir çok kısmını Youtube'den alıp kullanmak suretiyle esere kendi ismi ve sanatçı Aleyna Tilki'nin de hiçbir şekilde tasvip etmediği görüntüsünü ve de ismini kullanarak eserin mahiyet ve hususiyetini bozan nitelikte, 'Dipsiz Kuyu feat Tolga Kahraman' adıyla tekrardan eseri, Karaduman'ın haberi ve yasal izni olmaksızın müzik platformlarında ve sosyal paylaşım sitelerinde yayımlamış, söz konusu parça davalı Apple Teknoloji'nin müzik paylaşım platformu olan Itunes Store'da satışa çıkarılmış, bu sayede davalı taraflar bundan haksız kazanç elde etmişlerdir. Apple şirketi bu parçayı kendisine ait olan platformda satışa çıkarmadan önce davalı Kahraman tarafından parçaya ait hiçbir yasal belge ibraz etmesini talep etmediği gibi bu parçanın telif haklarının kime ait olduğuyla ilgili hiç bir araştırma ve de soruşturma gereği duymamıştır. Diğer davalının müvekkilime karşı hasız kazanç elde etmesinde ve müvekkilimin itibarının zedelenmesine söz konusu kusurlu davranışı neden olmuştur. Apple, eseri satışa sunmadan önce eser sahibi olduğunu iddia eden kişiden o ülkenin yasal mevzuatına ve kanunlarına uygun, eserin ona ait olduğunu ispata yarayan resmi bir belge talep edip, belgenin doğruluğunu teyit ettikten sonra işlem yapıp eseri satışa sunması gerekirken bu işlemleri yapma gereği duymadan hatalı bir şekilde tüm yasal hakları müvekkilime ait olan eseri satışa arz etmiştir" denildi.
Mahkemenin davayı kabul etmesinin ardından geçtiğimiz gün gerçekleşen ilk duruşmada Karaduman'ın avukatı Berber, "Huzurdaki davalı sorumlu olduğundan 3 kat tazminatın belirlenerek müvekkilime ödenmesine ayrıca manevi tazminata da hükmedilmesini talep ederiz. Bilirkişi incelemesi yaptırılsın" ifadelerini kullandı.

Duruşmada söz alan Apple Teknoloji avukatı Mutlu Yıldırım Köşe ise müvekkilinin Itunes şirketini işlemediğini, müzik platformunun Apple Distribution Internationel isimli şirkete ait olduğunu belirterek, "Müvekkilimin huzurdaki davada taraf sıfatı yoktur. Esasa girilmeden taraf sıfatı yokluğundan davanın reddi gereklidir" dedi.

Mahkeme, Apple Teknolojinin davalı olarak devamına, Tolga Kahraman ile ilgili dosyanın akıbetinin sorulmasına hükmetti. Mahkeme, dosyanın 3 kişilik uzman bilirkişi heyetine gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Apple Teknoloji ve Tolga Kahraman'a ilişkin yürütülen soruşturmada Apple Teknoloji'ye yönelik Itunes Store'un akıllı telefonlara yüklenmesinin sorumluluğunun Lüksemburg merkezli Itunes S.A. RL şirketi yetkililerine ait olacağı gerekçesiyle 30 Temmuz'da takipsizlik kararı vermişti.

Bir diğer davalı Tolga Kahraman'ın adresine ulaşılamadığı ve soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Radyo Samsun - Canlı Bağlantı Konuğu Güçlü Soydemir

Arabesk ve Fantezi müziğin güçlü sesi Güçlü Soydemir 20 Ocak Pazartesi günü saat 16:00'da Oğuzhan'la Devr-i Alem programına canlı bağlantı ile konuk oluyor.

 

Ördüğü çorapları "Bunları Suriye'de savaşan askerlerimize gönderir misiniz" diyerek PTT memuruna teslim eden Sivaslı Gülhanım Karameşe ninemiz...

İşte bu yüzden "Ordusu olan bir millet değil, milleti olan bir orduyuz."

Ördüğü çorapları "Bunları Suriye'de savaşan askerlerimize gönderir misiniz" diyerek PTT memuruna teslim eden Sivaslı Gülhanım Karameşe ninemiz...

İşte bu yüzden "Ordusu olan bir millet değil, milleti olan bir orduyuz."

DEVAMI

Cem Yılmazdan Defne Samyeli açıklaması: İkimize de yakışmıyor

Cem Yılmaz'dan Defne Samyeli açıklaması: İkimize de yakışmıyor.

RAHATSIZLIĞI nedeniyle 25 Aralık’taki Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki gösterisini erteleyen Cem Yılmaz, önceki akşam “İbrahim Selim ile Bu Gece” programına katıldı.Zorlu PSM’de sahnelenen program sonrası Etiler’deki evine girerken görüntülenen ünlü komedyen soruları yanıtladı. Yılmaz sağlık durumunu soran muhabirlere “Şimdi çok iyiyim, ani bir şey oldu” diye yanıt verdi.2020’den tek dileğim sağlık

Kendisi gibi rahatsızlanarak şovunu iptal eden Ata Demirer’e de geçmiş olsun dileğinde bulunan Yılmaz, “Ata’yı çok severim, ona da geçmiş olsun. Sağlığımıza artık dikkat edeceğiz, 2020’den tek dileğim sağlık” dedi.Ünlü komedyen Defne Samyeli ile evlilik şartıyla barıştıkları iddiasını yalanladı:“Doğru değil. Bu haberler ne bana ne de Defne Hanım’a yakışıyor.” Cem Yılmaz, Defne Samyeli’nin kullandığı aracın kendi üzerine kayıtlı olduğu haberleri için ise “Böyle bir şeyden haberdar değilim, araç benim üzerime mi kayıtlıymış?” yanıtını verdi.

Uzun süre aşk yaşayan Defne Samyeli ve Cem Yılmaz'ın ayrılık nedeni bilinmiyor. Çiftin yakın zamanda yeniden barıştığı iddia edilmişti.Uzun süre aşk yaşayan Defne Samyeli ve Cem Yılmaz'ın ayrılık nedeni bilinmiyor. Çiftin yakın zamanda yeniden barıştığı iddia edilmişti.
Neler Oluyor Hayatta? programında bir süre önce ilişkilerini sonlandıran Defne Samyeli ile Cem Yılmaz'ın, barıştığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

DEVAMI

Radyo Samsun Canlı Dinle

İstek Gönderin

Yayin Akisi

Yayın Saati Program Adı Yayıncı
07:00 GÜNE GÜNAYDIN MİX
09:00 YABANCI HİT MİX
12:00 POP 40 MİX
15:00 SLOW 40 MİX
20:00 LAF CÜMBÜŞÜ OĞUZHAN
00:00 SLOW & ARABESK MİX

TOP 10

Sıra Sanaçtı Şarkı
1 Gülşen Bir İhtimal Biliyorum
2 Hande Ünsal Seni Sever miydim
3 Rafet El Roman feat. Derya Unuturum ELbet
4 Mehmet Erdem Sensiz Olamam Ben
5 Oğuzhan Koç Sükut-u Hayal
6 Mustafa Sandal Gel Bana
7 Simge Öpücem
8 Bora Duran Sana Doğru
9 Soner Sarıkabadayı Tarifi Zor
10 Buray Aşk Bitsin
Radyo Samsun - Canlı Dinle Samsun'un Radyosu - Samsun Medya Grup

Copyright 2019 © Samsun Radyo Tüm Hakları Saklıdır