Radyo Samsun - Canlı Dinle Samsun'un Radyosu - Samsun Medya Grup

Müziğiyle, adıyla şahsına münhasır: Mabel Matiz!

Magazin Haberler

Müziğiyle, adıyla şahsına münhasır: Mabel Matiz!

65. sayımızın Kapak röportajını memleketin en özgün şarkıcılarından birisine, Mabel Matiz'e ayırdık.

90’lar Pop’u sıkı takip ettiğini biliyoruz. O yıllar Türkçe sözlü batı müziğin sıçrama yıllarıydı belki de ama melodilerde, sözlerde bir atmosfer bir aura var sanki. Ne zaman dinlense içine girilen, tam açıklayamadığımız. O tılsımlı hali sen de hissediyor musun ve bu tanımlayamadığımız hisse bir tanımın var mı?

Türk Popu’nun en renkli, en çılgın ve üretken yılları. Bi’ kere çok daha özgür ve yaratıcı bir müzik ortamı var. Efsane şarkılar, albümler çıkmış. Çocukluğum onları dinleyerek, taklit ederek, onlardan ilham alarak geçti. Hemen hemen hepsine hayrandım. Hayalim o zamanlardaki gibi şarkılar yazmak, müzik yapmaktı hep. Kesinlikle bir tılsım var o dönemin şarkılarında, hiç eskimeyen, değişmeyen. Bunu çok büyülü buluyorum. Bir adı, tanımı var mı emin değilim ama bence işin sırrı gerçek ve samimi olmalarındaydı. İnsanlık olarak en ihtiyaç duyduğumuz şeyler bunlar değil mi? Sevgi ile beraber tabii...

 

Mersin’de doğup büyüdün. Okuduğun, çocukluğunun ve ilk gençlik yıllarının geçtiği bölge ilginç de bir bölge. Yazlıkçıların yoğun olduğu, kışın sessizliğe gömülen… Pek bilinmez oralar. Tece, Kargıpınarı, Tömük, Arpaçbahşiş, Erdemli… Karakterinin ve müziğinin şekillenmesinde oraların nasıl etkileri oldu?

İlk defa bir röportajımda bu beldeleri bilen birine rastlıyorum. Çok hoşuma gitti. Hemşehri miyiz yoksa? (Gülüyor :)) Çocukluk çok tuhaf bir dönem. Geriye dönüp bakınca sapsarı, puslu, aşırı sıcak, rüya mı gerçek mi ayırt edemediğim, belki yarısını bile hatırlayamadığım eskil bir dönem canlanıyor gözümde. Müstakil bir evde, limon bahçeleri içinde, hayvanlarla ve her türlü bitkiyle büyüdüm. Eken, biçen, üreten bir köy hayatı. Bir çocuğa verilebilecek en güzel hayat başlangıcı belki. Yazları çok sıcak olurdu, hemen her gün denize giderdik ya da yazlıkçı sitelerindeki özel büyük havuzlara girmeye çalışırdık. Suya girmek bir oyundu benim için, başka bir dünyayla buluşmak gibiydi hep. Sıkıcı köy hayatına verilmiş ikinci bir şans gibi belki. Çocukken çok sıkıldığımı anımsıyorum, ağaçlar hayvanlar da bir yere kadardı sanki. Konuşma bozukluğum vardı, kekelerdim ve bu beni diğer çocuklardan uzaklaştıran bir şeydi. Çok dalga geçilirdi. Zaten şarkı söylemeye, yazmaya da böyle başladım. Kitaplara bu yüzden gömüldüm. Tır şoförü babam hep yollardaydı, hep onu beklerdik kardeşimle. Garip bir özlem vardı. Bazen o bekleme duygusu her şeyin önüne geçerdi. Annem evi çekip çeviren kişiydi. Bütün bunların tek tek bütün detaylarıyla beni var ettiğini, şekillendirdiğini düşünürüm. Yeni albümde o günlere ve mekanlara dair şarkılar var.

 

"Konserlerdeki enerjiyi içinizde hissedebildiğinizde, karşınızda kocaman gülen gözleriyle o ana ve müziğe teslim olan insanları gördüğünüzde geriye hiçbir şeyin önemi kalmıyor."

 

Müziğiyle, adıyla şahsına münhasır: Mabel Matiz

 

 

Zeytinli Rock Fest’teki performansından övgüyle söz ediliyor hâlâ. Festivaller, konserler gittikçe tık’a, like’a endekslenen sektör içinde sanatçılar için ne ifade ediyor ve senin bu tıklanma mevzularına dair söyleyecek bir sözün var mı?

Festival ortamlarını seviyorum. Meydan konserlerini de keza… Şarkılar kalabalıklarla buluşunca bir başka oluyor. Hep bir ağızdan söz söylemek, gökyüzüne dilek göndermek gibi bir şey. O yüzden kalabalıkları buluşturan bu festivaller ne kadar artarsa o kadar iyi bence. Keşke memleketimin her yerinde her gün böyle şeyler olsa. Bir müzisyen, şarkıcı için çok önemli bir kanal bu. Şarkılarını ve dilini direkt olarak dinleyici ile yüz yüze, göz göze buluşturduğu anlar bunlar. Ne tıklar, ne like’lar, ne birtakım sayılar ya da veriler. Elbette onlar da önemli, reddetmiyorum asla. Sosyal medya ve oralar üzerinde dolaşan birtakım rakamlar herkesi az çok motive eder bence. Ama asıl meselenin o olmadığı da aşikâr. Bunu tam olarak ne zaman idrak edeceğiz bilmiyorum. Müzik sosyal olabildiğinde, gerçekten hayata dokunduğunda anlamlı ve güzel bence. Çok ya da az tıklanan hiçbir şarkıyla ya da şarkıcıyla sorunum yok. Dünya büyük, müzik sektörü geniş, herkes istediğini yapsın, söylesin, başarsın isterim. Tarih bize iyi olanları zaten söyleyecek. Söylüyor da.

 

Tarzınla damgaladığın coverlar da senin alametifarikalarından diyebiliriz. Şarkı seçimleri arasında bir ilişki var mı? Çünkü biz bulamadık. 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

ACUN ILICALI NUSRETE HAKSIZLIK YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Acun Ilıcalı, 4 garsonuna bahşişleri vermediği gerekçesiyle mahkemelik olan ve hakkında birçok suçlama bulunan Nusret Gökçe'ye sahip çıktı. Ilıcalı, sosyal medya hesabından Gökçe için 'Haksızlık yapıldığını düşünüyorum' dedi. 

Ünlü restoran zincirinin sahibi olan Nusret Gökçe, ABD'nin New York kentinde bulunan restoranında çalışan 4 garsonuyla mahkemelik oldu. Tazminat davası açan garsonlar, Nusret'in kendilerine mafya babası gibi davrandığını ve bir arkadaşlarının çıplak elle limona dokunduğu için işten çıkartıldığını söyledi. Nusret Gökçe ile yakın arkadaş olan Acun Ilıcalı ise Instagram hesabından paylaşım yaparak Gökçe'ye destek oldu.

"NUSRET'E HAKSIZLIK YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Sosyal medya hesabını aktif olarak kullanan Acun Ilıcalı, mekanına defalarca gittiği hatta Dominik'teki yarışmalara bile götürdüğü Nusret Gökçe'ye desteğini belli etti. Ilıcalı, yaptığı paylaşımda "Emeğiyle geldiği noktayı herkesin hayranlıkla izlediği, dünyanın dört bir tarafından binlerce Türk kardeşimize iş imkanı sağlamış olan Nusret'e 2-3 kişinin akıl ve vicdana sığmaz iddiasından yola çıkarak haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Nusret'in kendi çalışanlarının haklarına el uzatacak biri olmadığını bizzat biliyorum. İnşallah Nusret ülkemizi bundan sonra da daha fazla tanıtarak, marka değerini artırıp başarıyla yoluna devam edecektir" dedi.

DEVAMI

EVLİLİKLERİ OLAY OLMUŞTU BOŞANIYORLAR

"Hayat Devam Ediyor" dizisinde çocuk gelin rolünü oynayan ve kendinden 48 yaş büyük Amerikalı zengin Patrick ile evlenen Meltem Miraloğlu'nun evliliğiyle ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

"Hayat Devam Ediyor" dizisinde çocuk gelini oynayan ve oynadığı rolle ünlenen Meltem Miraloğlu, Türkiye'de kendisine rol gelmediği için Amerika'ya yerleştiğini açıklamıştı. Miraloğlu, Amerika'ya yerleşmesinin ardından 81 yaşındaki Patrick'le sürpriz bir şekilde nikah masasına oturdu.

81 yaşındaki adamla evlenen Meltem Miraloğlu boşanıyor

Aralarındaki yaş farklı haftalarca konuşulan Miraloğlu(33) ile eşi Patrick(81) arasında şaşırtıcı bir gelişme yaşandı.

"Çaresiz Kaldım"

Kanal D'de yayınlanan 2. Sayfa'nın haberine göre; yakın çevresine 'çaresiz kaldım' diyen Miraloğlu, ayrılık kararı aldı ve boşanma işlemlerini başlattı.

Ayrıldıktan sonra da Amerika'da yaşamaya devam edecek olan Meltem Miraloğlu, eşiyle yaşadığı evden polis eşliğinde çıkacak.

81 yaşındaki adamla evlenen Meltem Miraloğlu boşanıyor

Öte yandan oyuncuyla ilgili bir diğer iddia ise; Meltem Miraoğlu'nun tanınmış bir kişi ile sorun yaşadığı, ondan korktuğu için Türkiye'ye dönmek istemediği...

DEVAMI

Radyo Samsun Canlı Dinle

İstek Gönderin

Yayin Akisi

Yayın Saati Program Adı Yayıncı
07:00 GÜNE GÜNAYDIN MİX
09:00 YABANCI HİT MİX
12:00 TOP 40 MİX
15:00 SLOW 40 MİX
20:00 LAF CÜMBÜŞÜ OĞUZHAN
00:00 SLOW & ARABESK MİX

TOP 10

Sıra Sanaçtı Şarkı
1 Gülşen Bir İhtimal Biliyorum
2 Hande Ünsal Seni Sever miydim
3 Rafet El Roman feat. Derya Unuturum ELbet
4 Mehmet Erdem Sensiz Olamam Ben
5 Oğuzhan Koç Sükut-u Hayal
6 Mustafa Sandal Gel Bana
7 Simge Öpücem
8 Bora Duran Sana Doğru
9 Soner Sarıkabadayı Tarifi Zor
10 Buray Aşk Bitsin
Radyo Samsun - Canlı Dinle Samsun'un Radyosu - Samsun Medya Grup

Copyright 2019 © Samsun Radyo Tüm Hakları Saklıdır